Kırmızı Kaliforniya Solucanı Üremesi

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Üremesi

Kırmızı kaliforniya solucanı üremesi denildiği zaman, akla hemen Kırmızı Kaliforniya Solucanı Özellikleri yazımızda belirttiğimiz gibi çift cinsiyetli olmaları sebebi ile kendi kendilerini dölleyebilir mi ? sorusunu beraberinde getiriyor. Hemen cevap vermek gerekirse, Hayır.  2 farklı solucanın cinsel olarak birleşmesi ve birbirlerini döllemesi gerekiyor.

Üreme sırasında birbirlerine sarılırlar ve sürekli tekrarlarlar ve spermlerin meni kabul haznesine başarılı bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olur

Kokon

Kokon, kırmızı kaliforniya solucanının yumurtalarını içinde barındıran,  oval biçimde, limona benzeyen elastik bir kozadır. Yeni bırakılan kokonlar açık sarı renktedir. Zamanla kokonların rengi koyulaşmaya başlar. Solucan yumurtası ise,  yarım buğday tohumu büyüklüğünde yumuşak bir top gibidir.

Kırmızı Kaliforniya solucanının kozasının (kokon) içindeki yumurta sayısı 20 ye kadar çıkabilir. Diğer solucan türlerine göre kokon içindeki yumurta sayısı daha fazladır. Kokon, solucanların atılması için uygun hava şartlarını bekleyerek 1 yıldan fazla yaşayabilir. Çok düşük ve çok yüksek sıcaklıklara karşı direnebilir. 

Solucanın yumurtadan çıkışını, videosunu izleyerek görsel olarak inceleyebilirsiniz.

Kozadan çıktıklarındaki ağırlıkları takribi olarak 1 mg civarındadır. 40-60 gün içerisinde cinsel olgunluğa erişebilirler ve 500 günden daha uzun sürelerde cinsel olarak aktif kalabilirler (Reinecke and Venter, 1988). Cinsel olgunluğa erişmelerinde ağırlıklarınında önemli olduğu, yapılan bir araştırmaya göre 0.25 gr ağırlığa eriştiklerinde cinsel olgunluğa ulaştıkları tespit edilmiştir (Rumi et al, 2005). Solucanların daha fazla kilo almasına yardımcı olan uygun bir beslenme ve yaşama ortamı ile cinsel olgunluğa daha çabuk erişmesine yardımcı olunabileceği ama bunun daha yüksek bir koza üretim hızı anlamına gelmeyeceği de belirtilmektedir. Mevsimsel farklılıklarda kokonların büyüklüğüne ve gelişimine etki etmektedir. Bahardaki kokonlar daha büyüktür. Kış mevsiminde çiftleşme oranı daha düşük ve kokonlar daha küçüktür (Monroy et al, 2006). 

Kırmızı kaliforniya solucanı üremesi, diğer türlere göre karşılaştırıldığında ise her hafta koza bıraktıkları görülmektedir. Diğer türlerde bu süre 6 haftaya kadar çıkabiliyor. Solucanlar yaşadıkları ortamda ne kadar kalabalık olurlarsa, çiftleşme oranları o kadar yüksek olur. Yataklardaki solucanlar doğadaki solucanlarla karşılaştırıldıklarında, çiftlerin birbirileri ile karşılaşmaları ve çiftleşme imkanları çok daha fazla olmaktadır. Bu direk çiftleşme oranına etki eder.

Kırmızı kaliforniya solucanı üremesi için ideal olan sıcaklık yaklaşık olarak 20 C dir. Solucanlar 17-25 arasında koza bırakabilirler. Uygun şartlar oluştuğunda bu rakam yıllık 1500 civarlarına çıkmaktadır.

 

 

Kaynaklar

 1. Reinecke, A.J., and JM Venter. “The Life-Cycle of the compost worm Eisenia
  Fetida(Oligochaeta).” S. Afr. J. Zool./S.-Afr. TYDSKR. DIERKD 23.3 (1988):
  161-165.    
 2. Rumi, Alejandra, Diego E. Gutierrez Gregoric, and Miguel Schuldt.
   “[Determination of ages (classes) in populations of Eisenia fetida
   (Annelida: Lumbricidae) and its implications.].” Revista del Museo de La
   Plata Seccion Zoologia 17.170 (2005): 1-10.
 3. Monroy, Fernando; Aira, Manuel; Dominguez ,Jorge; Velando, Alberto. “Seasonal population dynamics of Eisenia Fetida (Savigny, 1826) (Oligochaeta, Lumbricidae) in the field.” Comptes Rendus Biologies 329.11 (2006): 912-915.

Bir Cevap Yazın