Arnavutköy Halk Eğitim Merkezi Solucan Gübresi Üreticiliği Kursu

Arnavutköy Halk Eğitim Merkezi Solucan Gübresi Üreticiliği Kursu

Arnavutköy Halk Eğitim Merkezi Solucan Gübresi Üreticiliği Kursu; İstanbul’un Arnavutköy İlçesi’nde yapılan protokol kapsamında Türkiye’de ilk bir olarak özel Tarım Okulu açıldı.

Örs Gıda Tarım ve Hayvancılık Şirketi, Arnavutköy Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Arnavutköy Milli Eğitim Müdürlüğü ve Arnavutköy Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa düzenledikleri protokolle Türk çiftçisi ve üreticisine yönelik çeşitli kurslar düzenleniyor. İlk kurs Solucan Gübresi Üretimi üzerine gerçekleştirildi. Düzenlenen kursta başarı gösterenlere Halk Eğitim Merkezi sertifikalarını verecek.

Eski Köy Okuluna Tadilat Yapıldı

Örs Gıda Tarım ve Hayvancılık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı eski Tarım Habercisi Ümit Örs, projenin başlangıç hikayesini anlattı. “Arnavutköy’e bağlı Balaban Köyü’nde eski bir köy okulu tadilat edildi ancak köyde o okula yetecek kapasitede çocuk yoktu. Okulun aktif olarak tekrar kullanılması gerekiyordu. Bizimde aklımızda olan bir projeyi milli Eğitime sunduk. Biz şirket olarak tüm organizasyon işini üstlendik. Eğitimleri ise Arnavutköy Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personeli üstlendi. Milli Eğitim Müdürlüğü okulu tahsis etti ve son olarak kurslarda başarı gösterenlere yapılacak sınav ile Hayat Boyu Öğrenme projesi Halk Eğitim Merkezi tarafından sertifikaları verilecek” dedi. 

 

Arnavutköy Halk Eğitim Merkezi Solucan Gübresi Üreticiliği Kursu solucan-gubre.net

Çiftçiler Heyecanlı

Arnavutköy bölgesi her ne kadar İstanbul’da olsa da aslında tam bir tarım bölgesi, Arnavutköy’ü gezenler sanki Anadolu’da bir köyde geziyor gibi tarlaların bağların ve bahçelerin arasında dolaşıyorlar. Balıkçılıktan, Hayvancılığa; Arıcılıktan seracılığa kadar tarımın her alanını bu bölgede bulmak mümkün Ayrıca bölgede özel köpek çiftlikleri ve haralar mevcut.
Bölge çiftçisi düzenlenen bu kurslara yoğun ilgi gösteriyor. Çiftçiler, Babadan kalma metotlar ile yaptıkları tarımı bu kurslar sayesinde daha başarılı yaptıklarını ve hayvancılığa başka bir pencereden baktıklarını söylüyorlar.

Çiftçilerden Yavuz Döner; “Ben yeni bir çiftlik kurmaya çalışıyorum yıllardır hayvancılık yaparım. Başta tarım televizyonlarından hele özellikle Eşref Şekerli ‘den çok şey öğrendim. Doğru bildiğimiz o kadar çok yanlış varmış ki; şimdi bu kurslar sayesinde hem arazide uygulamalı hem de teorik olarak birçok yeni şeyi öğrendim. Artık Hayvancılığa daha başka bir gözle bakıyorum. Televizyonlardan tanıdığım birçok kişiyi de bu kursta öğretmen olarak görmekte bizi ayrıca memnun etti” dedi.

 

Arnavutköy Halk Eğitim Merkezi Solucan Gübresi Üreticiliği Kursu solucan-gubre.net

 

Kaynak : Gıda,Tarım ve Hayvancılık Platformu

Bir Cevap Yazın