Kayseri Şeker : Artık Organik Atıklar Solucan Gübresi Olacak

Kayseri Şeker : Artık Organik Atıklar Solucan Gübresi Olacak

Kayseri Şeker : Artık Organik Atıklar Solucan Gübresi Olacak; Kayseri Şeker’den Toprakların korunmasından solucan gübresinin önemine dikkat çekildi.

Kimyasal gübre kullanımının 5 milyon tonu geçtiği ülkemizde, toprak düzenleyicisi olan solucan gübresine her geçen gün talep artıyor.

Kimyasal gübre kullanımından dolayı tarım alanlarımızın toprak yapısının çok ciddi zararlar gördüğü son yıllarda bilim adamlarımız tarafından yüksek sesle dile getirilirken, Ülkemizdeki yıllık yaklaşık çöp olarak atılan 50 milyon ton atık malzeme kullanarak 10 milyon tonlara varan yüzde yüz organik solucan gübresi elde edilebiliyor.

Kullanılan kimyasallar nedeniyle tahribata uğramış, organik madde oranı %1 lere kadar düşmüş olan tarım arazilerimizin organik  gübreler kullanılarak temiz tarım yapılır hale getirilmesi yanında Milli ekonomiye katkı  ve ekolojik yaşama da destek sağlanacağı belirtiliyor.

Kayseri Şeker tarafından deneme amaçlı olarak kurulan ve 5 üniteden oluşan solucan gübre üretim istasyonunda incelemelerde bulunan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurlu Başkanı Turhan Özer  ve Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Levent Benli, Proje sorumlusu Şerife Kaya tarafından bilgilendirildiler.

Kayseri Şeker Artık Organik Atıklar Solucan Gübresi Olacak solucan-gubre.net

Solucan gübre üretimi ile ilgili olarak; Sebze, meyve, büyükbaş hayvan gübresi ve yiyecek artıklarını Kırmızı Kaliforniya Solucanı Eisenia Foetida solucanların  yiyerek sindirim sisteminden geçirmeleri sonrasında dışkı olarak çıkarttıkları  solucan gübresi toprak düzenleyici olup insan sağlığına hizmet ettiği ve solucan gübresinin üretimini  eli kürek tutabilecek herkesin eğitimini aldıktan sonra yapabileceği söylendi.

Organik Gübreye Dikkat Çekildi

40 m2’lik kapalı bir alanda, 50 bin adet civarında Kırmızı Kaliforniya Solucanı ile başlanılan üretiminde 4  ay sonunda 2.5 ton solucan gübresi üretilebiliyor.

Ülkemizde  yıllık yaklaşık 50 milyon ton atığın solucanlarla geri dönüşümünü sağlayarak hem ülkemiz  ekonomisine ciddi bir katkıda bulunup tarımı yüzde yüz organik gübreyle yapma yanında sağlık sektörünün harcamaları da ciddi olarak minimize edilebileceğine dikkat çekildi.

Solucan Gübre  çalışmaları hakkında yapılan bilgilendirme sonunda konuşan Başkan Akay; Tarım alanlarımızın korunmasına büyük katkı sağlayacak olan solucan gübresi üretiminin maliyetsiz olması nedeniyle de her kişi ve kurum tarafından rahatlıkla yapılabileceğini söyledi.

Ayrıca Kayseri Şeker’in bünyesinde oluşan atıkların projeye dahil edilmesi için “ARTIK ORGANİK ATIKLAR SOLUCAN GÜBRESİ OLACAK” kampanyası başlatıldı.

Bir Cevap Yazın