Marmara Bölgesi Solucan Gübresi Üreticileri Toplantı Raporu

Marmara Bölgesi Solucan Gübresi Üreticileri Toplantı Raporu

Marmara Bölgesi Solucan Gübresi Üreticileri Toplantı Raporu; 

 

ORGANİK YAŞAMA GÖNÜL VEREN DOSTLAR

Ege Birlik Toplantısında görünen ışığın ardından Marmara Birlik Toplantısını yoğun bir katılımla gerçekleştirdik. İç Anadolu ve Akdeniz Birlik toplantılarımıza katılımın daha çok olacağını temenni ediyorum.

Öncelikle bu toplantı da tüm üretici ve üretici adaylarının çoğunlukla kabul ettiği birliktelik oluşumu kooperatifleşme ve öncesinde platform oluşumuna tam destek çıkmıştır.

Kooperatifleşme öncesi bu tarz platformların oluşmasına sebep olan Yoldaş Bey’e,  sizlerin başını ağrıtarak bu organizasyonların bildirimini sağlayan Ali Bey’e, toplantıda misafirleri ağırlamamıza yardımcı olan Selma Hanım’a, Ufuk Bey’e, Ahmet Bey’e ve tatil gününü bizimle geçiren eşini çocuğunu alıp gelen yeni katılımcı arkadaşlara ve bu işe gönül veren en büyük destekçilerimiz olan üretici arkadaşlara şükranlarımızı sunarım .

 Toplantımızda kooperatifleşme öncesi tüm platformlarda görsel yazılı basın Sosyal Medya oluşumları Kurum ve Kuruluşları ziyaretler tarzında bu birlikteliğimizi deklare edip var olduğumuz diğerkatılımcıve girişimci arkadaşlarıda yanımıza alarak duyurmaktır.

Kooperatifin amacı nedir? Bu işe yeni başlayan, bu işe girmek isteyen dostlarımıza bilgi kirliliğinden arınmış üretim teknikleri, üretim ekipmanları,pazar oluşumubünyemize de bulunan biyolog, mühendis, ziraatçılar, pazarlamacılar ve deneyimler ve ARGEçalışmaları doğrultusunda paylaşmak en önemlisi piyasada ise bizler gibi başlayıp ama bizleri görmezden gelen, bizleri var olma savaşı içine sokan diğer oluşumlara karşı yabancı sermayeye karşı dik ve diri durmamızı sağlayacak tek oluşumdur.

Unutmayalım ki kooperatifleşme küçük büyük üreticilerin pazar endişesini, satış sonrası garantisini en önemlisi bu işe başlayacakların ilerlemede, üretimde sıkıntıya düştüğün de en büyük destekçisi olacaktır. Devlet imkânlarındandestek fonlarından pazar payından en uç noktalarda faydalanmaktadır.

Bu oluşum hiçbir ticari amaç gütmemekle beraber tamamen üretici ve üretici adaylarını bilgilendirmek bilinçlendirmek amacıyla yola çıkmıştır.

Süreci hızlandırmak adına diğer bölge toplantılarımıza iştirak etmek, bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmak, orda olmak dahi bizler için çok önemlidir.Üreticilerin ve birlikteliğimiz açısından çok büyük önem taşımaktadır.

Diğer toplantılarda görüşmek dileğiyle…

DURSUN YAZ

 

Toplantı da alınan kararlar

  • Tanışma -Tanışma listesi yayınlanmıştır
  • Birlik – Kooperatif oluşumu  – > Kooperatifleşme öncesi platform tarzında devam konusu konuşuldu
  • Mama hazırlama taktikleri ->   Mama kelimesini kullanmamak ve bunun yerine yemleme kelimesi kullanılması benimsenmiş mama standartları konuşuldu
  • Yaz kış önlemleri -> Solucanlarımızın yazın sıcaktan kışın soğuktan koruma teknikleri konuşulmuştur
  • Hasat -> Hasat zamanı 6 aydanönce yapılmaması fikir birliğine varılmıştır
  • Ekipman araç gereç (temini imalat ) -> Oluşumun içine katılabilecek imalatçı ile maliyetine yakın şekilde temin yolu konuşulmuştur.
  • Pazarlama -> Sahaya bilinçsiz inilmemesi toprak analizine göre oluşumda yer alacak mühendisler eşliğinde uygulamalar yapılması konuşuldu
  • Solucan satış -> Solucan satışını standart a bağlama 3–4 kuruşlardan yukarı çekme metotları konuşuldu
  • Destek kredi  (KOSGEB tarım ziraat destekleri) -> Destek alına bilinecek krediler üzerinde konuşuldu
  • 2.toplantı tarihi -> İç Anadolu bölgesi (kayseri)  Akdeniz bölgesi (Antalya) toplantılarından sonra tarih açıklanacaktır

Bir Cevap Yazın