Marmara Bölgesi Solucan Gübresi Üreticileri Toplantısı Gerçekleşti

Marmara Bölgesi Solucan Gübresi Üreticileri Toplantısı Gerçekleşti

Marmara Bölgesi Solucan Gübresi Üreticileri Toplantısı Gerçekleşti; Marmar bölgesi solucan gübresi üreticileri Dursun Yaz Çiftliğinde 60 kişiye yakın solucan gübresi üreticisi bir araya gelip aile fotoğrafı ile birlik mesajı verdi.


Marmara Bölgesi Solucan Gübresi Üreticileri Toplantısı Gerçekleşti solucan-gubre.net
Toplantı taslağı üzerinden ilerleyen buluşmada başlıca;

  • Birliktelik vurgusu
  • Kooperatifleşme öncesi nasıl bir yol izleneceği
  • Sektördeki yaşanan sorunlar ve çözümleri 
  • Solucan türleri üzerinde görüşmeler ve türlerin farklılıkları
  • Kaliteli solucan gübresi üretimi 
  • Mama hazırlama süreçleri
  • Mevzuat konusu değerlendirilmesi
  • Solucan gübresi pazarlanması konusu

konuları detaylı bir şekilde masaya yatırıldığı bilgisini edindik.

 Marmara Bölgesi Solucan Gübresi Üreticileri Toplantısı Gerçekleşti solucan-gubre.net __

 

Toplantıda ayrıca daha önce Ege Bölgesi Solucan Gübresi Üreticileri’nin bir araya gelmesi konusunu organize eden Yoldaş Bey ile de uzun bir telekonferans gerçekleşti. Bir diğer telekonferans ise TOSGEB Başkanı Rasim Aydın ile gerçekleştirildi.

Katılımcılardan Ufuk Kılıç şu açıklamalarda bulundu.  ” Öncelikle katılan ve katılamayıp ilgi gösteren herkeze teşekkür ederiz. Kurumsallaşma adına atılan çok güzel bir adımdı ben değil biz olursak neler yapabileceğimizi gördüğümüzü düşünüyorum. Biri mevzuata hakimken biri sıvı gübrenin uygulanmasında hakimiyeti birinin makina ve techizat ve donanıma hakimiyeti birinin pazar pay araştırması vs. vs. gibi sayılabilir birleşmede büyük firmaların ve yabancı sermayelerin altında ezilmeden ayakta kalabiliceğimizin aksi takdirde zaman içinde yok olma ihtimallerimiz olduğunun farkına varmışızdır diye düşünüyorum. Diğer bölgelerde yapılacak toplantıların da büyük önem arz etmektedir akabindede yapılacak toplantı yine ortak bir noktada en azından her bölgede yapılmış toplantı temsilcisi seçilerek bir toplantıda özetlenip birleştirici adımlar atılmalıdır. Şu anki bakanlığa yapılan baskılar malum ortada söz sahibi bireysel olarak yapamayacağimız için ivedilikle birleşip büyüyen sektörde yerimizi alamazsak ya silinip gideceğiz yada yerimizde sayacağiz yatırdığım sermaye ve emekde cabası ayrıca bizi çiftliğinde ağırlayan ev ortamında ve sıcaklığında ağırlayan ve ciddiyet içinde konular dağılmadan Ali Bey’ inde dediği gibi modatörlük yapan Dursun Bey ve ortağı Selma Hanım’ ada teşekkürleri bir borç bilirim

Buluşmaya ev sahipliği yapan Dursun Bey en kısa zamanda toplantıya ait hazırlanacak olan raporun paylaşılacağı bilgisini aktardı. Solucan Gübresi Rehberi olarak rapor yayınlandığında burada paylaşıyor olacağız.

Toplantı aile fotoğrafı çekilmesi ile tamamlandı.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın