Parklara Solucan Gübresi

Parklara Solucan Gübresi

Parklara Solucan Gübresi; Van İpekyolu Belediyesi Van’ı yeşilendirmek ve bu yeşili alanları korumak adına yeni bir uygulamaya geçti.

Konuyla ilgili açıklamda bulunan İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, parklarda hijyen çalışmasının dışında şimdi de yeşil alanlarında tamamen doğa dostu olan, organik solucan gübresi kullanımına geçildiğini belirtti.

Parklara Solucan Gübresi _ solucan-gubre.net

 

Çevreye ve doğaya karşı sorumluluğun bilincinde olan İpekyolu Belediyesi, şimdi de tüm yeşil alanlarında katı ve sıvılaştırılmış, organik solucan gübresi kullanım dönemini başladı.

Park ve Bahçeler Müdürlüğünce yapılan ön tetkiklerin ardından, kimyasal gübreye karşı, tamamen organik olan solucan gübresi kullanımı uygulandı.

Organik çalışmaların yaygınlaşması ile beraber,  yeşil alanlardaki çiçekler, ağaçlar ve çimler daha sağlıklı bir görünüme kavuşacağını çocukların kullanım alanlarında kimyasal ilaç ve gübrelerin kullanılmaması gerektiğine dikkat çeken Başkan Vekili Öztürk, doğa ve insan dostu bu tür uygulamaların geliştirilerek süreceğini söyledi.

 

Parklara Solucan Gübresi __ solucan-gubre.net

 

Peki nedir solucan gübresi?

Solucanların bitkisel ve hayvansal organik atıkları işlemesi sonucu meydana gelen solucan ürünüdür. Hastalık yapıcı mikro florlar, parazit yumurtaları, ot tohumları ile ağır metaller içermeyen çevre dostu olan solucan gübresi, doğanın dengesini bozmayan, uygun ekolojilerde sentetik kimyasal girdi kullanmadan, sadece kültürel önlemler, biyolojik mücadele ve organik kaynaklı girdiler kullanılarak yapılan bir gübreleme şeklidir.

Kaynak : Vandahaber

Bir Cevap Yazın