Sadece Engelli Vatandaşların Çalışacağı Solucan Gübresi Üretim Tesisi

Sadece Engelli Vatandaşların Çalışacağı Solucan Gübresi Üretim Tesisi

Sadece Engelli Vatandaşların Çalışacağı Solucan Gübresi Üretim Tesisi; İhale sürecini daha önce buradan duyurduğumuz, Buca Belediyesi solucan gübresi üretim tesisinin temeli atıldı.

İzmir de Buca Belediyesi bir ilke imza attı. Bir belediye tarafından yapılan ve bünyesinde sadece engelli vatandaşların istihdam edileceği Buca Belediyesi Kompost ve Solucan Gübre Tesisinin temeli atıldı. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Bugün umudun temeli atılıyor dedi.

Buca Belediyesi ve Ege Engelliler Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (EGETEKO) işbirliği ile hayata geçirilecek Buca Belediyesi Kompost ve Solucan Gübre Tesisi, engelli istihdamının yanı sıra geri dönüşüm ve Buca’nın yeşil doğasının canlandırılmasında kullanılacak gübre üretimi ile sosyal belediyecilikte çığır açacak. Korumalı iş yeri niteliğindeki tesiste, Buca’da oturan engelli vatandaşlar istihdam edilecek. Tesiste çalışacak 12 kişiden 9’unu oluşturacak engelli vatandaşlar, 5 yıl çalıştıktan sonra emekli olabilecek.

Sadece Engelli Vatandaşların Çalışacağı Solucan Gübresi Üretim Tesisi solucan-gubre.net

Doğa Dostu Tesis

Doğaya saygılı, kimyasal içermeyen kompost ve solucan gübre üretimi yapılacak tesis, organik çöplerin geri dönüştürülmesi ile ekonomiye katkı sağlarken, üretilen gübre tarım alanlarında ve Buca’nın yeşil alanlarının gübre ihtiyacını karşılayacak. Tesiste Buca pazarlarından toplanan sebze ve meyve atıkları ile solucan gübresi üretimi, park ve bahçelerden toplanan budama ve çim atıkları ile de kompost gübre üretimi yapılacak.

Buca Kaynaklar’da 9 bin 830 metrekare alanda projelendirilen tesis, üç ayrı bina halinde toplam 249 metrekarelik kapalı alanda konumlanacak. 135 metrekarelik kapalı alanda pazar atığı ve hayvan gübresi stok alanları, kompost ve solucan gübre üretim alanları yer alacak. 75 metrekarelik idari binada ise ofisler, yemekhane, engelli tuvaletleri bulunacak. Tesisin içinde oluşturulacak 39 metrekarelik kapalı bölümde de duş ve üç adet soyunma kabini yer alacak. Tesiste ayrıca organik tarım bahçeleri de oluşturulacak. Engelli vatandaşların çalışacağı organik tarım bahçelerinde domates, biber, patlıcan ve süs bitkilerinin üretimi yapılacak.

Umudun Temeli Atılıyor

Tesisin temel atma törenine katılan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Bu bir ziraat, bu bir tarım, bu bir istihdam, bu bir çevre projesi. Bugün umudun temelini atıyoruz. Bu bir atıl bir alanın bir ekonomik zenginliğe döndürülüş yolculuğu. Bu çevre dostu proje 90 gün sonra bitecek. Burada elde edilecek olan gübre, dünyanın en kaliteli gübresi olacak. Bizi en çok heyecanlandıran şey ise engelli vatandaşlarımızın istihdam edilecek olması ve arkadaşlarımızı 5 yıl sonra emekli edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Piriştina, EGETEKO yöneticileri ve engelli vatandaşlar temel atma butonuna basarak tesisin temelini birlikte attı.

Kaynak : İHA

Bir Cevap Yazın