Türkiye’de 3 Bin Solucan Gübresi Üreticisi Var

Türkiye’de 3 Bin Solucan Gübresi Üreticisi Var

Türkiye’de 3 Bin Solucan Gübresi Üreticisi Var; Türkiye Solucan Gübresi Üreticileri Derneği (TOSGEB) Başkanı Rasim Aydın, Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından açıklanan Ulusal tarım programı kapsamında organik tarımın teşvik edilmesinde ve topraklarımızın daha verimli hale getirilmesinde solucan gübresinin son derece önemli olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’de tahmini olarak 3 milyarlık bir solucan ordusu disiplin altında organik gübre üretmek için çalışıyor. Bu işçi solucanlar mucizevi bir şekilde topraktaki kimyasalları alarak faydalı enzimler olarak toprağa geri bırakıyorlar. Ulusal tarım programında ve organik tarıma geçişte; solucanlar en büyük destekçimiz olacak diye konuştu.

Başkan Aydın, Türkiye sathındaki tüm Solucan Gübresi üreticilerini kapsayan TOSGEB’in bu iş kesimindeki mesleki disiplini sağlamak bilimin yol göstericiliğinden yararlanarak; Üretim süreçlerini yeniden yapılandırmak ve bu konuda hukuk oluşmasını sağlamak için çalışıyoruz. Böylelikle pazardaki ürünlerin denetimini yaparak tüketicinin korunmasını sağlamak ve halkın sağlıklı organik gıdaya ulaşması için yol açmış olacağız. Solucan gübresi üretimi yaygınlaştırmak yeni dönemdeki en büyük mücadele alanımızdır dedi.

TOSGEB Bilim Kurulu Başkanı Op.Dr. Cezmi Saday ise Aşırı ve bilinçsiz şekilde kullanılan tarım kimyasalları yüzünden topraklarımız maalesef organik madde açısından fakir düştü, çoraklaştı. Ağır metal oranı ise tehlikeli boyutlara ulaştı. Bu durum gıda güvenliğini tehdit ediyor; başta Alzheimer olmak üzere pek çok hastalığın tetiklenmesine ve kanser vakalarının artmasına neden oluyor. Kimyasal gübreden tamamen vazgeçelim demiyorum ama solucan gübresi ile topraklarımızı onarabiliriz, gıda güvenliğini yükselterek hastalıklardan korunabiliriz, dışa bağımlılıktan kurtulur, sürdürülebilir ekolojik kalkınmayı hayata geçirebiliriz dedi.

Organik Gübre Konusu

Konuyla ilgili Yeni Asır‘a konuşan TOSGEB Başkanı Rasim Aydın Son zamanlarda Cumhurbaşkanımız ve başbakanımız hatta Tarım bakanımız organik gübre konusuna değindiler. Kimyasal gübrenin tarım üretimindeki sonuçları onları da endişelendirmiş görünüyor. Topraklarımızın çoraklaştığı en yüksek perdede seslendirildi. Kimyasal gübre tüketimini azaltacağız, organik gübrenin kullanımını yaygınlaştıracağız dediler. Ortalıkta dolaşan bilgilere göre Bakanlıktan elde ettiğimiz verilere göre Türkiye’nin yıllık 6 milyon ton kimyasal gübre için hammadde ithalatı var. Kimyasal gübreyi bilinçsizce kullanarak topraklarımızı mahvediyoruz. Bir sürü parayı da ithalat için dışarı ödüyoruz. Solucan gübresi tamamen yerli kaynaktan üretiliyor. Burada hayvan dışkısı, evsel ve çevresel atıkların solucanlar yardımı ile gübreye dönüştürülmesi ve topraklarımızın organik madde yönünden tekrar onarılması olanaklı. İyi bir planlama yapılırsa ve hükümet tarafından destek sağlanırsa bu alandaki girişimciler yıllık bir milyon ton organik gübreyi üretebilir diye konuştu.

Türkiye’nin Çöpü Altından Değerli.

TOSGEB Bilim kurulu Başkanı Cezmi Saday, doğru bir uygulamayla Türkiye’nin solucan gübresi üretiminde dünyada önder ve örnek ülke olabileceğini ifade etti. Opr. Dr. Saday ardından şunları söyledi; Tarımsal ve hayvansal atık bolluğu ve çeşitliliği açısından çok zengin bir ülkeyiz. Bu hem iyi hem de kötü. Tarımsal üretimde elde edilen sebze ve meyvenin %52 si plansız üretim, uygun olmayan depolama ve dağıtım gibi nedenlerle heba ediliyor. Bunun sonucu olarak devasa bir organik atık ortaya çıkıyor. Tarımsal ve hayvansal atıkların büyüklüğü yıllık 500 milyon ton dolayındadır. Ancak biz bunu değerlendiremiyoruz. Bertaraf etmek için de ayrıca para harcıyoruz. İki taraflı kaybımız var, hem paramızı hem de toprağımızı kaybediyoruz. İşte heba olan bu devasa atık altın bir fırsattır. Bu atık, organik gübre ve organik solucan gübresi üretmek için müthiş bir hammaddedir. Öte yandan ülkemizin iklimsel özellikleri organik gübre solucanlarını kültürel olarak çoğaltmak ve onları tarımın lokomotif gücü olarak kullanmak için çok elverişlidir. Bu iklim, bu atıklar, bu solucanlar bu ülkenin önemli bir stratejik gücü olmaya muktedirdir

 

3 Milyar Savaşçısı Olan Bir Solucan Ordusu

Türkiye’nin irili ufaklı yaklaşık 3 bin solucan gübresi üreticisi olduğunu tahmin ettiklerini ifade eden TOSGEB Bilim Kurulu Opr. Dr. Başkanı Cezmi Saday,

Türkiye’nin organik atık cenneti, biz bu solucan üretim çiftliğinde organik atıkları, biyolojik atıkları, belediyelerin biçtiği çimleri, kağıt atıklarını, sanayiden çıkan birtakım kimyevi madde de içeren atıkları solucanının sindirim sisteminden geçirerek çok değerli bir gübre üretiyoruz. Bu solucanlar ülkemizin doğal faunasında zaten var ve kültür yolu ile çoğaltabiliyoruz. Organik atıkları çürütme yolu ile dönüştürerek, bir tür solucan yemi elde ediyoruz. Bu solucanların sindirim sistemi doğal biyo-nano teknoloji gibi, olağanüstü mükemmel bir fabrika gibi çalıyor. Atığı alıyor, sindirim sisteminde mekanik olarak öğütüyor, parçalıyor, içerisine bitki büyümesi için gerekli olan enzimleri, doğal hormonları, direnç faktörlerini ve vitaminleri de katarak hem çevreyi atık yükünden kurtarıyor hem de çok değerli bir ürüne çeviriyor. Solucanın sindirim sisteminden geçen ve sonuçta dışkı olarak atılan bu malzeme, şu an dünyanın en değerli gübresi. Tamamen doğa ve toprak dostu, tamamen ekolojik. Organik tarımın lokomotifi olabilecek ve bizi tarım kimyasallarına bağımlı olmaktan kurtaracak bir ürün. Bu solucanların kendileri ve dışkıları da içerdikleri protein ve amino asit kalitesi bakımından çok büyük bir değer taşıyor

Solucanlar aynı zamanda ilaç üretimi için de bir hammadde

Organik tavukçulukta ve organik balıkçılıkta kullanıldığında çok kaliteli ürünler elde edersiniz. Tarımın, hayvancılığın yanında üçüncü alan da ilaç iş kesimidir. İlaç ham maddesi olarak da solucan oldukça değerli bir omurgasız canlı türü. Tabi bunlar yüksek teknolojiyle olanaklı. Dünyada Çin ve ABD bunu çok iyi şekilde yürütüyor. Anadolu’da tarımsal bakımdan ömrünü yitiren topraklarda bu gübre uygulanırsa çok ciddi olarak bu topraklarda iyileşme ve verim artışı görülür. Bu üretim dünyada 50 yıldan beri var. Çin’de, Küba’da, ABD’de ve Avrupa’nın birçok ülkesinde yürütülen bir faaliyet dedi.

Türkiye'de 3 Bin Solucan Gübresi Üreticisi Var_ solucan-gubre.net

Saadet zinciri değil, Gerçek bir iş kesimi…

Kamu oyunda solucan gübresi üretmenin hemen bir zenginleşmeye sebep olduğu yolunda yanlış bir bilginin de var olduğunu belirten Opr.Dr. Cezmi Saday Böyle bir şey söz konusu değil. Bunun için emek, bilgi ve yeterliliği olan bir tesis gerekiyor. Bu üretim endüstriyel bir tasarım gerektiriyor. Belli bir süre gerekiyor. ‘Solucanları aldım. gübresini çıkardım hemen para kazandım’ gibi bir şey söz konusu değil. Bu ciddi bir birikim ve emek işi. Ayrıca kimyasal üretim yapan sanayi kuruluşları da bir gün solucan gübresi üretimine dönüş yapacaklar dedi.

Çay ve atık    

Çaykur’un tüm fabrikalarında yılda 60 bin ton çay imha edilmek için jandarma eşliğinde bekletiliyor. Neden bekletiliyor. Çünkü bazı dolandırıcılar bu atıkları ele geçirip yasa dışı yollarla belli bir miktar çay ile harmanlayıp ambalajlı ürün olarak pazara sunup tüketiciyi dolandırmasınlar diye. Ancak buraya bir solucan gübresi tesisi kurulsa, çay en önemli hammadde olacak. Nehirleri kirleten yan kollar üzerine solucan kümeleri yerleştirilse ve bir biyo-filtre olarak kullanılsa nehri kirleten atık bu filtre sayesinde temizlenecek ve nehirlerimiz artık temiz akacak. Gediz ve Menderes nehirleri bunu en önemli uygulama yerleri olabilir. 

Kaynak: TOSGEB

Bir Cevap Yazın