Kompostlamada Nem Etkisi

Kompostlamada Nem Etkisi

Kompostlamada Nem Etkisi; Mikropların metabolik işlemleri gerçekleştirmesi için neme ihtiyaçları vardır. Su kimyasal reaksiyonlar için uygun ortamı ve mikroorganizma hareketini sağlar ve besi maddelerini taşır. Teoride, maddeler doygun olduğunda biyolojik aktivite optimumdur. Organik madde içindeki nem muhtevası %15’in altına düştüğünde biyolojik aktivite tamamen durur. Uygulamada kompost maddesinin nem muhtevasının %40-65 gibi daha dar bir aralıkta tutulması gerekir. 

Yapılan deneyler nem muhtevası %40’a yaklaştıkça kompostlama işleminin yavaşladığını göstermiştir. Nem muhtevası %40’ın altına düştüğünde mikrobiyal aktivite yavaşlar. Eğer nem muhtevası %65’den büyük olursa su kompost maddesinin gözeneklerindeki hava ile yer değiştirir. Bu durum organik madde yüzeyini kaplayan nem, hava akımını önler ve anaerobik koşulların oluşmasına neden olur.

Nem miktarı ne olmalı

Nem muhtevası genelde kompostlama ilerledikçe düştüğünden, başlangıçtaki nem muhtevası %40’dan büyük olmalıdır. Bir çok kompost karışımında çok kuru maddelerin nem muhtevasını %50-60’e iyileştirmek amacıyla çok nemli maddelerle karıştırılır. Bazen yaprak gibi kuru maddeler ve su doğrudan eklenir. Kompostlama esnasında nem yığından buharlaştıkça nem seviyesi değişir. Genellikle ilave edilenden fazla su buharlaşır bu yüzden kompost işlemi ilerledikçe nem muhtevası düşme eğilimi gösterir.

Kompostlamada çoğu madde ile iyi çalışılan aralık olduğundan, nem muhtevasının %40-65 arasında olması tavsiye edilir. Nem muhtevasının kabul edilebilir üst sınırı, ham maddenin porozite ve emiciliğine bağlıdır. Fazla gözenekli maddeler çok sıkıştırılmış (yoğun) maddelerden daha nemli olabilir. Hızlı kompostlama için emiciliği yüksek maddelerin karışımlarının nem muhtevası %40’dan fazla olmalıdır.

Kaynak: Çevre ve Orman Bakanlığı, Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK, Yük. Müh. Berna Bildik

Bir Cevap Yazın