Kompostlamada Süre Etkisi

Kompostlamada Süre Etkisi

Kompostlamada süre etkisi; Ham maddenin komposta dönüşmesi için gereken sürenin uzunluğu; kullanılan madde, sıcaklık, nem, havalandırma sıklığı ve kullanıcının istekleri gibi bir çok değişkene bağlıdır. Uygun nem muhtevası, C:N oranı ve sıkça havalandırma mümkün olan en kısa kompostlama süresini sağlar. Yetersiz nem, yüksek C:N oranı, düşük sıcaklık, yetersiz havalandırma, büyük partiküller ve ortamda yüksek miktarda dayanıklı maddenin (odun kökenli maddeler) olması kompostlama işlemini yavaşlatan koşullardır.

Gereken kompostlama süresi kompostun nihai kullanım amacına bağlı olarak değişir. Kompostun tamamıyla stabil olması istenmiyorsa bu süre kısadır. Örneğin eğer kompost büyüme sezonundan önce tarlaya tatbik edilirse burada olgunlaştırılabilir ve bitirilebilir. Eğer kompostun kısmen kuru veya stabil olması isteniyorsa buna bağlı olarak kompostlama süresi uzatılır.

Uygun koşullarda genellikle maddenin çürümesi ve stabilizasyonu için birkaç hafta yeterlidir; ama en iyisi bu sürenin iki aydan fazla olmasıdır. Çok iyi denetlenen bazı sistemlerde kompost üretimi bir haftadan daha kısa sürede gerçekleşmesine rağmen, kullanılmadan önce 4-6 hafta olgunlaşma süresi tavsiye edilir. Değişik uygulamalar için uygun kompost süreleri aşağıda verilmiştir. Kompostlamada Süre Etkisi solucan-gubre.net

İşlem, maddeleri kurutup biyolojik aktivitenin durduğu nem seviyesine düşürerek hızlıca stabilize olmasını sağlar. Eğer kompostun nihai kullanımı tam bir stabilizasyon gerektirmiyorsa iyidir. Bununla beraber kompostun nispeten stabilize olması çoğu bahçe işleri için uygun değildir.

Kaynak: Çevre ve Orman Bakanlığı, Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK, Yük. Müh. Berna Bildik

Bir Cevap Yazın