Solucan Gübresi Üretimi

Solucan gübresi, solucanların özelliklede kırmızı kaliforniya solucanının bitkisel ve hayvansal içerikli organik atıkları işlemesi sonucu ortaya çıkan solucan dışkılarından elde edilir.
Solucan gübresi, hem evsel organik atıkların değerlendirilmesi sonucu çiçeklerlerde, küçük hobi bahçelerinde, hem de daha büyük miktarlarda üretim sağlanarak tarımsal faaliyetlerde kullanılabilir.

Solucanların beslenmeside kullanılan bitkisel veya hayvansal organik atıklarının (kompost) nemli ve oksijenli bir ortamda bozunarak organik gübreye dönüşmesi işlemine de kompostlaşma denilmektedir.
Kompostlaşma gerçekleştiği noktada zaten elimizde organik gübre bulunmuş oluyor.
Kırmızı kaliforniya solucanı kullanarak kompostlaşma sonucu ortaya çıkan bu organik gübrelerin işlenmesi işlemine vermikompost, solucanların dışkıları sonucu ortaya çıkan, diğer organik gübrelere nazaran daha fazla faydaları bulunan organik gübreye de “Solucan Gübresi” denilmektedir.

Solucan gübresi üretim işlemi kırmızı kaliforniya solucanlarının temininden, üretim yapılacak olan yerin hazırlanması,solucanların beslenmesinde kullanılacak olan kompost hazırlık aşamalarından, solucanların beslenmesi, solucanların yaşam ortamlarından, verimli üretim koşullarına, elde edilen solucan gübresinin hasadına varana kadar uzun bir süreçten oluşmaktadır.
Solucan Gübresi Rehberi olarak, solucan gübresi üretim aşamalarının her birisini detaylı olarak ele alacağız. Şimdilik anahatlarıyla paylaştığımız solucan gübresi üretim süreçleri hakkında merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz konularla ilgili olarak Soru&Cevap platformumuzu kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın